جشن خانه سینما احتمالا امسال برگزار نخواهد شد

جشن خانه سینما احتمالا امسال برگزار نخواهد شد

بیست و دومین جشن خانه سینما احتمالا در سال جاری به‌دلیل موارد مالی و شیوع ویروس کرونا برگزار نشود.

بنابر جدیدترین اخبار سینمای ایران، همایون اسعدیان اخیرا در باب وضعیت برگزاری بیست و دومین جشن خانه سینما صحبت کرده است. از صحبت‌های او چنین برمی‌آید که احتمال برگزار نشدن بیست و دومین جشن خانه سینما بالا است. دلیل این اتفاق نیز تنها شیوع ویروس کرونا نیست بلکه موارد و ضرورت‌های مالی نیز از دلایل عمده به شمار می‌روند. همایون اسعدیان درباره نظر هیئت مدیره خانه سینما برای درنظر گرفتن محدودیت‌های مالی می‌گوید:

تا به امروز نظر همه در هیئت مدیره خانه سینما این است که در شرایط اقتصادی فعلی، این نوع هزینه‌ها برای برگزاری جشن را صلاح نمی‌دانیم و فکر می‌کنیم اگر بودجه‌‌ای هم وجود دارد، ترجیح می‌دهیم جدا از کمک‌هایی که گرفته شده، چنین بودجه‌‌ای را به معیشت اعضا اختصاص بدهیم.

او ادامه داد:

فکر می‌کنم به لحاظ روحی و روانی جامعه هم، به جهت شرایط اقتصادی موجود برگزاری چنین جشنی به شیوه سال‌های گذشته خیلی عمل مطلوبی نیست.

اسعدیان افزود:

جشن خانه تعطیل شده و در همین خصوص به صنوف دیگر هم اعلام کردیم امسال برای جشن‌های مستقل بودجه‌‌ای اختصاص داده نخواهد شد. بااین‌حال، ممکن است امسال جشن بزرگ خانه سینما با تغییر و تحولاتی در شیوه برگزاری همراه باشد.

سالن سینما

اسعدیان از ویروس کرونا گفت:

از طرفی مشخص نیست طی ماه‌های آینده شرایط کشور به لحاظ ماندگاری و گستردگی ویروس کرونا در چه مرحله‌‌ای خواهد بود. بنابراین نیاز است با دوستان در آکادمی جشن خانه سینما هم مذاکراتی داشته باشیم و شاید این دوستان در زمان برگزاری جشن بزرگ سینمای ایران، به‌صورت نمادین برای پاسداشت روز ملی سینما با کمترین هزینه ممکن به یک طرح برسند و به ما پیشنهاد بدهند.

همایون اسعدیان ادامه داد:

در این سه ماه اتفاقا قرار بود فیلم‌های مطرح سینمای ایران که در جشنواره فجر سال گذشته توجه بسیاری را به خود جلب کرد هم اکران شوند که عملا این اتفاق نیفتاد. فیلم‌ها باید طبق اساس‌نامه اکران شده باشند و حتی اگر فیلم‌ها به شکل آنلاین داوری شوند هم این داوری شامل فیلم‌هایی می‌شود که در هشت ماه قبل از تعطیلی سینماها اکران شده و عملا بخشی از سال را از دست می‌دهیم و همین باعث می‌شود از هر جهت شاهد برگزاری جشن کوچکی باشیم. بنابراین فکر می‌کنم حتی برگزاری داوری آنلاین جشن امسال هم ایده خوبی نباشد.